Kolej Wąskotorowa Rudy

kolej wąskotorowa śląskie atrakcje opinie

Czar dawnych parowozów i wagonów nie przemija wraz z czasem. A dzieci uwielbiają je szczególnie. Jeśli chcecie się o tym przekonać, odwiedźcie Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach.

Już w 1899 roku uruchomiono pierwszy odcinek planowanej kolei wąskotorowej z Gliwic do Raciborza. Na trasie znalazły się Rudy Wielkie (dzisiejsze Rudy), gdzie wybudowano nowoczesną stację z warsztatem i halami postojowymi dla pociągów. Przez wiele lat linia ta cieszyła się dużą popularnością, przewożąc w rekordowym roku 1954 prawie 2 miliony pasażerów. Niestety, w 1991 roku połączenie zostało zawieszone. Obecnie stacja zyskała nowe życie, została udostępniona do zwiedzania i odjeżdżają stąd turystyczne kursy obsługiwane zabytkowym taborem.

wąskotorówka Rudy sląskie rodzinne atrakcje

Atrakcje Kolej Wąskotorowa Rudy

Z liczącej kiedyś 51 km trasy między Gliwicami a Raciborzem, dziś kolej wąskotorowa wykorzystuje 6 km na odcinku Rudy-Paproć-Rudy oraz Rudy-Stanica-Rudy. Regularnie odbywają się przewozy od maja do sierpnia, można też po wcześniejszym uzgodnieniu zorganizować przejazd w innym terminie. Kursy mogą być realizowane z użyciem taboru spalinowego (np. lokomotywa spalinowa WLs40) albo parowego (parowóz Las 49). Istnieje też możliwość przejazdu drezyną. Zabytkowa Lokomotywownia czynna obecnie w Rudach ma charakter kolejowego skansenu. Można tam podziwiać tabor kolejowy produkcji polskiej i zagranicznej, a także sprzęt używany do jego konserwacji. Na uwagę zasługują parowozy Las 49 oraz PW53 (nieczynny), spalinowa lokomotywa Faur Lxd2 wyprodukowana w Bukareszcie czy unikalny elektrowóz Siemens z 1896 roku. Przy stacji działa Dziecięcy Park Linowy Stacyjkowo i bistro Peron 2. Jest też miejsce na zorganizowanie grilla i ogniska.

skansen kolejowy Rudy rodzinne atrakcje śląskie

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej
ul. Szkolna 1
47-430 Rudy

Więcej szczegółów tutaj