Kolej Wąskotorowa Rudy

kolej wąskotorowa śląskie atrakcje opinie

Czar dawnych parowozów i wagonów nie przemija wraz z czasem. A dzieci uwielbiają je szczególnie. Jeśli chcecie się o tym przekonać, odwiedźcie Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach.

⬇⬇Sprawdź promocję⬇⬇ Śląsk ciekawe atrakcje dla dzieci

Już w 1899 roku uruchomiono pierwszy odcinek planowanej kolei wąskotorowej z Gliwic do Raciborza. Na trasie znalazły się Rudy Wielkie (dzisiejsze Rudy), gdzie wybudowano nowoczesną stację z warsztatem i halami postojowymi dla pociągów. Przez wiele lat linia ta cieszyła się dużą popularnością, przewożąc w rekordowym roku 1954 prawie 2 miliony pasażerów. Niestety, w 1991 roku połączenie zostało zawieszone. Obecnie stacja zyskała nowe życie, została udostępniona do zwiedzania i odjeżdżają stąd turystyczne kursy obsługiwane zabytkowym taborem.

wąskotorówka Rudy sląskie rodzinne atrakcje

Atrakcje Kolej Wąskotorowa Rudy

Z liczącej kiedyś 51 km trasy między Gliwicami a Raciborzem, dziś kolej wąskotorowa wykorzystuje 6 km na odcinku Rudy-Paproć-Rudy oraz Rudy-Stanica-Rudy. Regularnie odbywają się przewozy od maja do sierpnia, można też po wcześniejszym uzgodnieniu zorganizować przejazd w innym terminie. Kursy mogą być realizowane z użyciem taboru spalinowego (np. lokomotywa spalinowa WLs40) albo parowego (parowóz Las 49). Istnieje też możliwość przejazdu drezyną. Zabytkowa Lokomotywownia czynna obecnie w Rudach ma charakter kolejowego skansenu. Można tam podziwiać tabor kolejowy produkcji polskiej i zagranicznej, a także sprzęt używany do jego konserwacji. Na uwagę zasługują parowozy Las 49 oraz PW53 (nieczynny), spalinowa lokomotywa Faur Lxd2 wyprodukowana w Bukareszcie czy unikalny elektrowóz Siemens z 1896 roku. Przy stacji działa Dziecięcy Park Linowy Stacyjkowo i bistro Peron 2. Jest też miejsce na zorganizowanie grilla i ogniska.

skansen kolejowy Rudy rodzinne atrakcje śląskie

Na miejscu czeka na nas zabytkowa kuźnia, która pełni jednocześnie charakter muzeum. Znajdziemy tutaj całkiem sporo różnorodnych eksponatów z zakresu rzemiosła. Wybierając się na szkolną wycieczkę do tego miejsca możemy liczyć na specjalne warsztaty z kowalstwa, które noszą nazwę "Wykuta lekcja". Dzieci poza lekcją kowalstwa odbędą wycieczkę koleją wąskotorową i drezyną, a dodatkowo czeka na nich ognisko z kiełbaskami. Koszt uczestnictwa to jedynie 40 zł od osoby. Odbywają się tutaj także inne zajęcia i warsztaty edukacyjne, w tym również dla przedszkolaków. Takie zajęcia to świetna alternatywa dla tradycyjnych wycieczek do muzeum, prawda?

Śląsk atrakcje dla dzieci kolej wąskotorowa drezyny ceny opinie

Stacja Rudy - rozkład jazdy i cennik biletów

Zwiedzanie stacji kolei wąskotorowej: Poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00 Soboty i niedziele: 11:00 - 17:00 Kasy biletowe: Poniedziałek: nieczynne Od wtorku do piątku: 8:00 - 15:45 Soboty: nieczynne Niedziele: 12:45 - 15:45 Rozkład jazdy pociągów: Rudy - Stanica - Rudy: 14:00 Rudy - Paproć - Rudy: 12:30 i 15:30 Bilety Trasa Rudy - Paproć - Rudy Trakcja spalinowa: Bilet normalny: 12 zł Bilet ulgowy: 8 zł Bilet rodzinny 2+2: 35 zł Trasa Rudy - Stanica - Rudy Trakcja spalinowa: Bilet normalny: 15 zł Bilet ulgowy: 10 zł Bilet rodzinny 2+2: 45 zł Bilet ulgowy przysługuj młodzieży i dzieciom w wieku od 3 do 18 lat. Koszt sesji zdjęciowej na terenie stacji: 50 zł