Podróże z dziećmi to prawdziwy sprawdzian rodzicielskich kompetencji. Mogą one być zarówno źródłem dobrych emocji, jak i sporych stresów. Zwłaszcza długa podróż samochodem z niemowlakiem czy z kilkulatkiem wymaga gruntownego przygotowania. Sprawdź, o co zadbać, aby trasa była bezpieczna, nie dłużyła się i upłynęła spokojnie.
Podróż z dzieckiem zacznij od przygotowania samochodu do drogi
Podczas podróży z samochodem z dzieckiem najwyższy priorytet ma oczywiście bezpieczeństwo. Pierwszym punktem przygotowania auta do wyjazdu z niemowlakiem, przedszkolakiem jak i starszym dzieckiem, jest zatem weryfikacja sprawności pojazdu. Zwróć szczególną uwagę na następujące elementy:
Stan techniczny pojazdu – zweryfikuj czy wszystkie układy działają bez zarzutu. Przed wyruszeniem w trasę sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych, sprawność świateł i hamulców, stan opon.
Pomoc w nagłych wypadkach – nawet przy zachowaniu szczególnej ostrożności nie masz gwarancji, że Twoje auto nie będzie uczestniczyć w kolizji albo nie ulegnie nagłej, nieprzewidzianej awarii. Trzeba być przygotowanym również na taką ewentualność. W samochodzie znajdź miejsce na: trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę oraz dobrze wyposażoną apteczkę. Zapisz w telefonie ważne kontakty – np. na infolinię ubezpieczyciela.
Bezpieczeństwo i udogodnienia dla malucha – aby dziecko w podróży było bezpieczne, upewnij się, że fotelik samochodowy jest dopasowany do wzrostu i wagi malucha, a także odpowiednio zamontowany. Podczas podróży z niemowlakiem samochodem ustawiaj fotelik tyłem do kierunku jazdy – dzięki temu w razie uderzenia główka dziecka będzie najskuteczniej chroniona. Aby zadbać o komfort małego pasażera, zainstaluj osłony przeciwsłoneczne na tylne szyby. Usuń lub zabezpiecz przed przemieszczaniem się wszystkie przedmioty, które mogłyby sprawiać zagrożenie.
Wygoda rodzica – długa podróż samochodem z dziećmi upłynie sprawniej, jeśli wszystko, co potrzebne będziesz mieć pod ręką. Doskonale sprawdzi się organizer samochodowy, do którego można schować np. chusteczki nawilżane, bidon, przekąski i zabawki.
Spakuj to, co zapewnia dziecku poczucie komfortu
Podróż z dziećmi samochodem może być stresująca dla wszystkich. Wiele maluchów źle znosi zmiany rutyny, upał, nieznane zapachy i brak możliwości swobodnego przemieszczania się. To dlatego, zwłaszcza na podróż z małym dzieckiem, warto zabrać to, co kojarzy się z bezpieczeństwem i domem: ulubiony kocyk, przytulankę, poduszkę, smoczek. Możesz też spróbować odtworzyć w samochodzie rytuały znane z domu, takie jak śpiewanie piosenek czy opowiadanie bajek.
Niemałe znaczenie ma także ubiór dziecka. Odzież na długą podróż z dzieckiem samochodem powinna być luźna i wygodna, aby nie zwijała się i nie powodowała podrażnień ani nie krępowała ruchów. Najlepiej zdecydować się na kilka warstw, które będzie można zakładać i zdejmować w zależności od bieżących potrzeb.
Starannie zaplanuj trasę
Przed wyjazdem prześledź trasę i sprawdź, czy spodziewane są utrudnienia w ruchu (np. spowodowane remontami). Zweryfikuj również, czy w dniu wyjazdu na trasie odbywają się jakieś wydarzenia, które mogą wydłużyć czas przejazdu (np. biegi uliczne, protesty drogowe).
Zdecyduj, czy bardziej zależy Ci na najkrótszym czasie przejazdu (wówczas wybierz autostrady i drogi szybkiego ruchu), czy raczej na urozmaiceniach, które mogą być atrakcyjne dla malucha (wtedy lepsze mogą się okazać spokojniejsze i malownicze boczne drogi poza głównymi arteriami komunikacyjnymi).
Pamiętaj o częstych postojach
Podróż samochodem z małym dzieckiem powinna uwzględniać częste postoje – nawet co 2 godziny. Zwłaszcza dla kilkulatka przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas może być prawdziwą torturą. Na postoju można rozprostować nogi, zjeść coś, a nawet zaplanować krótką zabawę. Alternatywą oszczędzającą czas i nerwy może się okazać podróż z dzieckiem samochodem w nocy – bo maluch prześpi większość trasy.
Zadbaj o wypełnienie czasu maluchów
Największym wrogiem rodziców planujących podróż autem z dzieckiem jest nuda. Zadbaj o to, aby maluch przez cały czas miał co robić. Możesz w tym celu:
Zabrać ulubione zabawki dziecka – zapewnią one dodatkowo poczucie swojskości i komfortu.
Zabrać nową zabawkę – taką, którą dziecko zobaczy po raz pierwszy dopiero w samochodzie i która skutecznie przyciągnie jego uwagę.
Proponować zabawy w trasie – np. liczenie czerwonych samochodów, zagadki słowne.
Pamiętaj o ubezpieczeniu moto assistance
Wybierając się w podróż samochodową, zadbaj nie tylko o kompletny bagaż i wyposażenie samochodu, ale również o dobre ubezpieczenie moto assistance. Jeśli Twoja polisa roczna obejmuje również usługę assistance, sprawdź jej zakres – niektóre ubezpieczenia są pod tym względem dość ubogie.
Ubezpieczenie moto assistance zapewnia pomoc w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji w trakcie podróży samochodem: awaria, wypadek lub kradzież auta. W ofercie AXA Partners znajdziesz ubezpieczenie moto assistance roczne, ale też assistance krótkoterminowe! Możesz wykupić je na czas konkretnego wyjazdu i nie martwić się o koszty ewentualnego holowania, czy naprawę nawet na miejscu zdarzenia
Który wariant ubezpieczenia moto assistance od AXA Partners wybrać?
W ofercie są trzy warianty: Standard, Comfort oraz Premium 1000. Każdy z nich obejmuje naprawę na miejscu zdarzenia, wymianę kół, pomoc w przypadku braku paliwa, transport ubezpieczonego i pomoc tłumacza. Różnice pomiędzy nimi dotyczą maksymalnego odcinka holowania (300 km w wariancie Standard, 500 km w wariancie Comfort i 1000 km w wariancie Premium), długości postoju pojazdu na parkingu (2 doby w wariancie Standard, 4 doby w pozostałych wariantach), zakwaterowania ubezpieczonego (na 3 doby w wariancie Standard i na 4 doby w pozostałych) oraz samochodu zastępczego (3 doby w wariancie Standard i 5 dób w pozostałych).
Wyjeżdżając z dzieckiem za granicę samochodem, wybieraj raczej pomiędzy ubezpieczeniem w wersji Comfort lub Premium 1000. Na krótkie trasy krajowe korzystną cenowo opcją będzie wersja Standard.
Nie tylko moto assistance – zadbaj o inne ubezpieczenia na czas podróży
Pamiętaj o tym, że ubezpieczenie moto assistance to nie wszystko, o co warto zadbać przed podróżą. Jeśli wybierasz się z dziećmi samochodem za granicę, koniecznie weź pod uwagę również zakup ubezpieczenia turystycznego. Zapewni ono pokrycie kosztów leczenia (na przykład wizyt u lekarza, zabiegów medycznych lub nawet transportu medycznego z powrotem do kraju stałego zamieszkania, gdyby zaszła taka potrzeba), wypłatę świadczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku. W AXA Partners możesz zdecydować się na ubezpieczenie podróżne w trzech wariantach. Wariant Podróżnik lub Zdobywca zawiera również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (niezwykle przydatne, gdyby z winy ubezpieczonego szkody w zdrowiu lub mieniu doznała osoba trzecia). Dodatkowo w ofercie AXA Partners znajdziesz też ubezpieczenie rezygnacji z podróży (nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek któregoś z uczestników wycieczki, lub bliskiej osoby ubezpieczonego mogą pokrzyżować plany, ale przynajmniej odzyskasz 100% poniesionych kosztów podróży - na przykład opłatę za rezerwację hotelu), a także rozszerzenia do ubezpieczenia turystycznego – na przykład ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, które należy wykupić, gdy planuje się tego typu aktywności podczas wyjazdu. Ocena
Wybór odpowiedniego hotelu dla rodzin z dziećmi bywa nie lada wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wyposażenie i atrakcje, ale także opinie innych...