Fokarium Hel

rodzinne atrakcje Fokarium Hel

Oglądanie na żywo pływających fok to dla dzieci ogromna frajda. Ale w helskim fokarium mogą też dowiedzieć się, co zrobić, aby pomóc tym niesamowitym ssakom.

Fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i prowadzi działalność mającą na celu ochronę fok szarych żyjących w Bałtyku. W ośrodku zwierzęta poddawane są badaniom i leczeniu, prowadzi się także hodowlę. Foki wypuszczane są do morza, co pozwala utrzymać populację zdziesiątkowaną przez nierozważne postępowanie człowieka. A trzeba wiedzieć, że foki są niezwykle pożyteczne, gdyż testują czystość morskiego ekosystemu, a więc również jakość ryb spożywanych przez nas. W fokarium można zobaczyć te przemiłe zwierzaki z bliska.

atrakcje dla dzieci w Helu

Atrakcje Fokarium Hel

Pierwszą foką wyleczoną na Helu był Balbin, znaleziony w 1992 roku na plaży w Juracie. Od tamtego czasu stacja morska zaczęła zajmować się badaniami fok, co doprowadziło do otwarcia fokarium w 1999 roku. Obecnie na stałe mieszka tu 6 fok: samce Bubas i Fok, oraz samice Ania, Ewa, Agata i Unda Marina. Mają do dyspozycji mały i duży basen. Najokazalej prezentują się podczas karmienia, kiedy są w stanie wykonywać nie lada sztuczki, aby otrzymać świeżą rybę.

Po zwiedzaniu zapraszamy na atrakcje dla dzieci Port Rumia

W sezonie trzeba wcześniej zająć miejsce, bo widzów jest naprawdę wielu. W trakcie karmienia zazwyczaj wygłaszana jest krótka prelekcja dotycząca zwyczajów fok. W muzeum jednak możemy dowiedzieć się o nich znacznie więcej, zwłaszcza na temat szkodliwej dla fok działalności człowieka. Jej przykładem jest bezmyślne wrzucanie monet do basenów. Jedna z fok – Krysia, zmarła właśnie na skutek połknięcia ich. Z poziomu muzeum możemy również podglądać foki pod wodą przez duże przeszklenia.

Sprawdź: Półwysep Helski i okolice - atrakcje dla dzieci

Fokarium dysponuje laboratorium oraz salą dydaktyczną, w której odbywają się zajęcia edukacyjne. Funkcjonuje tu program Błękitna Szkoła skierowany do wycieczek dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się także w terenie. Przy fokarium działa sklepik z pamiątkami. Warto również odwiedzić prowadzony przez Stację Morską UG Dom Morświna – mikro-muzeum poświęcone temu wymierającemu niestety gatunkowi.

Godziny otwarcia Fokarium Hel

Sezon letni – 9.30-19.00 Sezon zimowy – 9.30-16.00

Godziny karmienia Fokarium Hel

całoroczne – 11.00, 14.00 dodatkowe w sezonie letnim – 16.30

Ceny biletów Fokarium Hel

wejście do fokarium – 5 zł wystawa „Ssaki naszego morza” – dodatkowo 1 zł

Po zwiedzaniu zapraszamy na

Dodaj komentarz

Connect with:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *