Wydmy i Słowiński Park Narodowy – Łeba

Słowiński Park Narodowy niedaleko Łeby jest jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. To właśnie tutaj znajdują się unikatowe w skali Europy ruchome wydmy.

Jeziora przymorskie, bagna, torfowiska, wydmowy pas mierzei, a także licznie występujące chronione gatunki zwierząt i roślin to prawdziwe bogactwa środkowej części polskiego wybrzeża. Dostrzeżono to już w 1967 roku, tworząc tutaj park narodowy, a w 1977 został on wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. To doskonałe miejsce na rodzinny spacer, podczas którego zobaczyć można niezwykłe osobliwości przyrody, ale też skorzystać z licznych atrakcji. Zwłaszcza że przecież park znajduje się nad morzem, a tuż obok leży tętniący życiem kurort – Łeba.

Wydmy Łeba Słowiński Park Narodowy

Atrakcje Słowiński Park Narodowy

Każdy, kto przyjeżdża do Słowińskiego Parku Narodowego, obowiązkowo musi zobaczyć ruchome wydmy. To niezwykłe zjawisko powstaje na skutek ciągłego przenoszenia piasku przez wiatr. Tutaj wydmy są tak duże, że w niektórych miejscach przesłaniają cały horyzont, przez co często nazywa się je „polską pustynią”. Do wydm można dojść spacerem od parkingu, albo dojechać rowerem, ale dzieci bardzo lubią też przejażdżki meleksami, które w sezonie kursują tu regularnie. W całym parku wyznaczono ponad 170 km szlaków pieszych i rowerowych, które pozwalają na bliższy kontakt z przyrodą. Przy nich znajdują się liczne atrakcje, wieże widokowe, jak chociażby wieża Rowokół, oraz pomosty z pięknym widokiem na największe w Polsce jeziora przymorskie – Gardno i Łebsko. Na terenie parku, w Czołpinie działa też udostępniona do zwiedzania latarnia morska. W Klukach odwiedzić można Muzeum Wsi Słowińskiej, a niedaleko Rąbki Wystawę Militarną Wyrzutnia Rakiet. Kiedyś w tym miejscu znajdował się niemiecki poligon rakietowy, a później polscy naukowcy testowali tu rakiety meteorologiczne. W sezonie po jeziorze Łebsko pływają także statki pasażerskie. W pobliskiej Łebie znajduje się rozległa baza turystyczna z całą masą atrakcji.

Ceny biletów Słowiński Park Narodowy

normalny – 6 zł
ulgowy – 3 zł
z Kartą Dużej Rodziny – 0,5 zł