Zamek Ogrodzieniec Podzamcze

atrakcje dla dzieci Podzamcze

Zwiedzanie zamków to bez wątpienia jeden z najlepszy sposobów na poznawanie i obcowanie z historią. Niedostępna, położona na skale średniowieczna warownia na pewno przypadnie do gustu wszystkim małym i dużym odkrywcom. Dziś możemy ją bez problemu odwiedzić, a my pokażemy wam dlaczego warto to zrobić przy najbliższej okazji! Zapraszamy do artykułu przygotowanego przez nas!

Zamek, o którym dziś mowa - Ogrodzieniec został wzniesiony w połowie XIV wieku jako siedziba rodu Włodków Sulimczyków. Ulokowano go w niezwykle strategicznym miejscu - na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na wysokości 515 m n.p.m. Znajduje się we wsi Podzamcze, na Szlaku Orlich Gniazd - stanowiąc jednocześnie najbardziej popularny, jak i największy obiekt zamkowy na całym Śląsku. Przez wiele wieków istnienia był niszczony i odbudowywany, jednak do dzisiaj przetrwały ogromne, dobrze zachowane ruiny, który na odwiedzających robią wielkie wrażenie.

Obiekt został poddany pracom konserwatorskim i zabezpieczono tu pozostałe ruiny w celu przywrócenia Zamku... lecz już w  formie muzeum. Natomiast wykonana niedawno iluminacja ruin zamku pozwala oglądać piękno zamku Ogrodzieniec po zapadnięciu zmroku. To właśnie wtedy w tak fascynującej scenerii pojawiają się zjawy i duszki, pozwalające turystom na zapoznanie się z legendami i historiami tego miejsca. Warto jednak pamiętać o tym, że zwiedzanie ruin omawianego dziś zamku wymaga pokonania wielu schodów – w tym stromych, kręconych - stąd też warto wziąć to pod uwagę w momencie odwiedzania tej atrakcji z dziećmi.

ruiny zamku Ogrodzieniec

Zwiedzanie Zamek Ogrodzieniec

Spacer po zamku przenosi nas w dawno minioną epokę rycerzy i księżniczek, dzięki doskonałemu wkomponowaniu w skały posiada niepowtarzalną atmosferę. Zanim dojdziemy do bramy wjazdowej, możemy zobaczyć ciekawe formy skalne, takie jak Wielbłąd, Kaczor czy Sfinks, Niedźwiedź czy Dwie Siostry. Jest tu też grota zwana Męczarnią Warszyckiego, a obok niej, w budynku dawnej wartowni, wystawa Sala Tortur. Poniżej znajduje się amfiteatr. Po przekroczeniu bramy wchodzimy na dziedziniec. Stad po schodach można wejść na Zamek Wysoki lub do kuchni kurnej. Kon­tynu­u­jąc wycieczkę wracamy znów dół i przechodzimy do następnego pomieszczenia, w którym znajdują się kolejne schody prowadzące nas tym razem na taras nad studnią! A to dopiero początek całej wyprawy!

Następnie można odwiedzić bibliotekę sale, które kiedyś pełniły funkcje mieszkalne, jak Sypialnia Bonera. W samej bibliotece znajdziemy schody prowadzące na ganek i do sali kre­den­sowej. W izbach rycerskich mieści się Muzeum Zamkowe. Warto też wejść na wieżę widokową, z której można oglądać widok na całą Jurę Krakowsko-Częstochowską, a przy dobrej pogodzie - zobaczycie nawet zamek w Smoleniu. Natomiast w części zamku zwanej Kurzą Stopą urządzono kolejną wystawę – Zbrojownię. Na najniższym poziomie warto też zwrócić szczególną na pozostałości rene­san­sowych fresków!

Z Kurzej Stopy wychodz­imy na dziedziniec gospo­dar­czy, zwany niegdyś Ptasznikiem. Warto zwrócić tu uwagę na zrekon­struowane drew­ni­ane kruż­ganki, pod­wies­zone na tzw. Murze Kur­tynowym. Podczas dalszego zwiedzanie natrafimy jeszcze m.in. na Wieżę Skazańcow, skąd rozciąga się piękna panorama Podzamcza! Niezapomniane widoki gwarantowane! W trakcie wyprawy zejdziemy jeszcze do skarbca (widać stąd doskonale przedzamcze) i prochowni. Nie zapominajmy też, że ruiny były też inspiracją dla artystów. Właśnie w Ogrodzieńcu kręcono część zdjęć do serialu "Janosik", a także do "Zemsty" Andrzeja Wajdy.

Zamek Ogrodzieniec rodzinne atrakcje

W pobliżu zamku znajdziemy też rozbudowane zaplecze turystyczne z innymi atrakcjami, bazą noclegową i gastronomiczną. Niektórzy z was docenią też to, że zamek Ogrodzieniec otaczają wapienne skały, które są doskonałym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej. Natomiast na górze Birów znajdziemy świetnie zrealizowaną rekonstrukcję słowiańskiego grodu.

Godziny otwarcia Zamek Ogrodzieniec

Zwiedzanie ruin Zamku Ogrodzieniec jest możliwe przez 8 miesięcy w roku w następujących godzinach:
kwiecień* maj-sierpień wrzesień październik listopad*
codziennie NIECZYNNE

9:00 - 20:00

9:00 - 19:00

9:00 - 17:00

9:00 - 15:00
*W okresie od listopada do kwietnia informacje o otwarciu obiektu podawane są na bieżąco w aktualnościach.
Ostatnie wejście na teren zamku najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem obiektu.

Lokalizacja Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec położony jest w Podzamczu, ok. 2 kilometry na wschód od Ogrodzieńca i ok. 10 kilometrów od Zawiercia. Dokładną lokalizację tego miejsca znajdziecie poniżej.

Sprawdź także nasz artykuł:

Śląskie – najlepsze atrakcje dla dzieci na niepogodę