Wilczy Szaniec Gierłoż

wilczy szaniec opinie bunkier ketrzyn mazury atrakcje

Historia bywa nieraz bolesna, ale każdy powinien ją poznać. Na całe szczęście, miejsca takie jak Wilczy Szaniec, stwarzają wyjątkową okazję, aby zobaczyć wszystko na własne oczy. To świetne spotkanie z historią, przez co nie tylko rodzice, ale i dzieci lub młodzież mogą dowiedzieć się o tym, w jaki sposób działała nazistowska machina wojenna podczas drugiej wojny światowej.

Na Mazurach, w niewielkiej Gierłoży niedaleko Kętrzyna, znajduje się miejsce, w którym między 1941 a 1944 rokiem Adolf Hitler miał swoją kwaterę główną, nazywaną Wilczym Szańcem (niem. Wolfsschanze). Została ona zbudowana w związku z planem agresji na Związek Radziecki i stanowiła doskonały przyczółek do przygotowywania ataku. Lokalizacja tego miejsca była do tego wręcz doskonała - baza ta była otoczona zapewniającymi ochronę przed wrogim wywiadem lasami i Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

To właśnie tutaj zapadały najważniejsze decyzje, również tutaj doszło w 1944 roku do słynnego, nieudanego zamachu na Hitlera, przeprowadzonego przez Clausa von Stauffenberga. Wilczy Szaniec to doprawdy unikalne i ciekawe miejsce! Możemy wam zagwarantować jedno - dzieci i młodzież mogą dowiedzieć się tu na temat drugiej wojny światowej o wiele więcej niż podczas zwykłej lekcji historii w trakcie trwania lekcji w szkole.

Wilczy Szaniec Gierłoż

​Zwiedzanie Wilczy Szaniec

W Wilczym Szańcu stworzono całe miasto, zamaskowane i praktycznie niewidoczne z powietrza. Mieszkało tu nawet kilka tysięcy osób a do najbardziej znanych lokatorów należeli oprócz Hitlera, Herman Goering czy Heinrich Himmler. Na potrzeby ich bezpieczeństwo na miejscu zbudowano cały zespół fortyfikacji (obejmuje on łącznie około 200 budynków), w tym schrony, bunkry, baraki, lotniska, stację kolejową, system ciepłowni i wodociągów oraz urządzenia klimatyzacyjne. Sama kwatera Hitlera, mająca zapewnić wodzowi III Rzeszy bezpieczeństwo, miała ściany z żelbetonu o grubości 8 metrów oraz system tuneli, którymi można było w każdej chwili uciec.

W 1944 roku wycofująca się armia niemiecka postanowiła zniszczyć Wilczy Szaniec, stąd też do dziś zachowała się więc tylko część budynków, niektóre w lepszym, inne w gorszym stanie. Można zwiedzać je po wyznaczonych szlakach, przy których ustawiono tablice informacyjne, lub wynająć przewodnika i wysłuchać jego szczegółowej opowieści, co szczególnie polecamy. Dowiemy się tu nie tylko o historii tego miejsca i jego istocie w trakcie trwania wojny, ale też uzyskamy ciekawe informacje na temat codziennego życia w tej twierdzy. Tego nie dowiecie się na żadnej lekcji historii! Na miejscu w sprzedaży są też mapy z opisem trasy. W budynku Gwardii Przybocznej działa restauracja, w której będziemy mogli się posilić oraz hotel. Dla jest tu też pole namiotowe. Natomiast w bunkrze sztabu generała Jodla urządzono strzelnicę, a co więcej dostępne są tam repliki historycznej broni niemieckiej. Można tez przejechać się po Wilczym Szańcu niemieckim pojazdem opancerzonym, co samo w sobie jest niezwykłą rozrywkę! Przed wizytą w Wilczym Szańcu warto zaopatrzyć się w buty, które mogą się nieco pobrudzić, latarki oraz środek na komary.

Ceny biletów Wilczy Szaniec Gierłoż

  • Bilet wstępu normalny – 15 zł
  • Bilet wstępu ulgowy (uczniowie i studenci do 26 lat za okazaniem legitymacji) – 10 zł
  • Dzieci do 6 lat – wstęp wolny
  • Bilet z Kartą Dużej Rodziny -10 zł

Godziny otwarcia Wilczy Szaniec Gierłoż

Od 1 kwietnia do 30 września: Codziennie w godzinach 8:00 do 20:00. Od 1 października do 31 marca: Codziennie w godzinach od 8:00 do 16:00.

Dojazd do Wilczy Szaniec Gierłoż

Sprawdź także:

 Najlepsze atrakcje dla dzieci Warmia i Mazury-gdzie z dzieckiem? Część I