Wakacje w Polsce? Nie tylko za granicą przydaje się ubezpieczenie

Polska posiada wiele atutów turystycznych – można wypoczywać nad Morzem Bałtyckim na pięknych piaszczystych plażach albo w górach, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki. Czy Polacy chętnie wypoczywają w kraju?

Ponad 15 milionów turystów

Sprawdź koniecznie:

wakacje z dziećmi 2023 - ubezpieczenie podróży

W 2014 roku według szacunków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego nasz kraj odwiedziło 15,8 mln turystów, którzy skorzystali z co najmniej jednego komercyjnego noclegu. Wpływy z turystyki krajowej rosną. Ministerstwo Sportu i Turystyki szacuje, że w 2013 roku wyniosły one prawie 40 mld zł.

Do Polski przyjeżdża najwięcej Niemców – około 29 mln, z czego ponad 5 mln w celach typowo turystycznych. Na drugim miejscu znajdują się obywatele Czech, którzy odwiedzają nasz kraj w liczbie ponad 13 mln osób.

Również i Polacy opowiadają się coraz częściej za spędzaniem wakacji w kraju. Dzięki temu mogą wspierać rodzimą branżę turystyczną, a i atrakcji w naszym kraju nie brakuje. Wakacyjny patriotyzm w szczególności uprawiają rodziny z małymi dziećmi, ponieważ wyjazdy krajowe są znacznie wygodniejsze dla nich niż kilkugodzinny lot do Hiszpanii, Turcji czy Egiptu.

Z ankiety Payback Opinion Poll z 2014 roku wynika, że około 80 proc. Polaków zamierzało wyjechać na urlop letni trwający od jednego do dwóch tygodni. Połowa ankietowanych deklarowała, że spędzi wakacje w Polsce, najczęściej nad polskim morzem. Natomiast 37 proc. respondentów twierdziło, że wybiera się na wyjazd zagraniczny.

Szerokie możliwości wypoczywania

Z całą rodziną można wybrać się w góry, nad morze, na Mazury czy do miast wartych odwiedzenia ze względu na zabytki. Latem można zakosztować rozrywki nadmorskiej i wodnej – wybrać się do Trójmiasta czy na Hel i spróbować tam swoich sił na desce windsurfingowej. Warto odpocząć także na szerokich piaszczystych plażach w Mielnie, Łebie i Świnoujściu, sprawdzając przy okazji, jak wygląda nocne życie w tamtejszych klubach. Można też wybrać się do niewielkich miejscowości nadmorskich takich jak Sarbinowo, Unieście, Gąski czy Dźwirzyno, aby w spokoju odpocząć, unikając tłoku znanego z najbardziej znanych w Polsce kurortów nadmorskich – Sopotu, Kołobrzegu, Jastarni czy Władysławowa.

Dla miłośników żeglowania polecany jest wyjazd na Mazury, gdzie można nie tylko wypoczywać na łonie natury, ale też zrealizować swoje marzenia związane ze sterowaniem jachtem lub łodzią motorową. W większości przystani na jeziorach mazurskich można zrobić kursy dla sterników, jak również nauczyć się nurkowania w profesjonalnej szkółce.

Wypoczynek w górach również ma swoje uroki zarówno latem, jak i zimą. W miesiącach od końca listopada do marca-kwietnia na stokach górskich w Polsce i na granicy ze Słowacją lub Czechami panują znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. Latem takie miejscowości jak Wisła, Karpacz, Zakopane czy Bukowina Tatrzańska przyciągają turystów termami, basenami i aquaparkami, kolejkami linowymi czy innymi atrakcjami dla całej rodziny.

Uwaga na wypadki!

Turyści krajowi nadal nie posiadają odpowiedniej wiedzy o konieczności ubezpieczania się. Co prawda w obliczu wypadku wystarczy zadzwonić na pogotowie, udać się do najbliższej przychodni lub szpitala i za darmo skorzystać z pomocy lekarskiej dzięki potwierdzeniu posiadanego ubezpieczenia na podstawie numeru PESEL, ale poszkodowany jest pozbawiony świadczeń z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków i uszczerbku na zdrowiu.

Zwłaszcza rodziny z dziećmi spędzające urlop w kraju lub w strefach przygranicznych powinny uświadomić sobie istniejące ryzyko wypadków. Warto wykupić dla całej rodziny ubezpieczenie NNW na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej chroniące przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Zapewni ono wypłatę świadczeń z tytułu nieszczęśliwego wypadku związanego z uszczerbkiem na zdrowiu lub śmierci na terenie kraju. Takie ubezpieczenie oferuje w ramach polis turystycznych na polskim rynku m.in. Signal Iduna. Polscy turyści mogą także rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o wypadki związane z aktywnymi formami wypoczynku, np. uprawianiem różnych dyscyplin sportowych, w tym sportów podwyższonego ryzyka.

Pomimo faktu, że dzieci w wieku szkolnym są ubezpieczone przez placówkę oświatową, to jednak warto wykupić dla nich dodatkową polisę, dbając o ich zdrowie. Ubezpieczenie zapewnia ochronę kosztów leczenia, NNW oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone innym osobom. Dzięki temu rodzic nie będzie musiał pokrywać z własnej kieszeni niespodziewanych kosztów.

[art.promocyjny]

1 comment

Leave Comment