Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

kopalnia tarnowskie góry zwiedzanie

Odwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach macie szansę poczuć się jak dawni górnicy. Założymy się, że spora część dzieci nawet nie wie jak wydobywa się tak drogocenne kruszce... a kto wie, może i Was ogarnie niepohamowana gorączka srebra? Co czeka na was po odwiedzeniu tej śląskiej atrakcji? Sprawdźmy to!

Zobacz koniecznie:

Historia Tarnowskich Gór, tak jak historia całego Górnego Śląska, nierozłącznie związana jest z górnictwem. Nazwa miasta wzięła się od słowa „gory” po staropolsku oznaczającego... właśnie kopalnie. Krążącą w okolicach legenda głosi, że pierwszą bryłę srebra na swoim polu wykopał chłop Rybka w roku 1490. Od tamtego czasu zaczęło rozwijać się tu górnictwo, a już w 1526 roku Tarnowskie Góry otrzymały prawa miejskie oraz przywilej górniczy. Po wielu wiekach eksploatacji, kopalnie zamknięto w 1912 roku. Niedługo później podjęto starania o udostępnienie jej do zwiedzania, ale wymagało to wiele pracy i sukcesem zakończyło się dopiero w 1976 roku. Odtąd każdy może samemu odkrywać tajemnice podziemnych korytarzy.

Skansen kopalnia Tarnowskie Góry atrakcje

​Zwiedzanie Kopalnia Srebra Tarnowskie Góry

Tarnogórskie górnictwo przez stulecia działalności pozostawiło po sobie prawdziwy podziemny labirynt o łącznej długości około 150 km. Udostępniona do zwiedzania to wyrobiska z XVII i XIX wieku, trasa liczy obecnie 1,7 km, pokonuje się ją z przewodnikiem w czasie 90 minut. Na głębokość 40 m turystów zwozi klatka szybowa w szybie „Anioł”. Przechodząc korytarzami dochodzi się do kolejnych komór, w których umieszczone są różne ekspozycje, jak odtworzone stanowisko pracy gwarków (dawnych górników), drewniane wózki z XVIII wieku czy dawne narzędzia. Będziemy mogli poczuć się, jakbyśmy naprawdę zaczynali zmianę w kopalni!

Można przy tym poznać metody pracy górników i sposoby na zabezpieczenie chodników. Warto też zwrócić uwagę na niezwykłe zjawiska geologiczne, jak lej krasowy w kształcie dzwonu. Ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci jest trasa wodna długości 270 m, którą pokonuje się łodziami. W kopalni można zorganizować dodatkowo pokaz pracy gwarków oraz spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem. Na powierzchni natomiast znajduje się multimedialne Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych używanych niegdyś w kopalni.

W kopalni panuje stała temperatura 10 ºC. Stąd też zalecamy wybranie ciepłej odzieży i wygodnych butów. Trasa przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

kolejka tarnowskie gory kopalnia atrakcje opinie

 

szola-tarnowskie-gory-kopalnia-atrakcje-opinie-cennik

Godziny otwarcia

styczeń - marzec

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek - niedziela : 9:00 - 15:00

kwiecień – maj, wrzesień – grudzień

  • codziennie: 9:00 - 15:00

czerwiec:

  • poniedziałek - piątek: 9:00 - 15:00
  • weekendy: 9:00 - 17:00

lipiec – sierpień

  • poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00
  • weekendy: 9:00 - 17:00

Dojazd do Kopalni Srebra Tarnowskie Góry