Tanie latanie z dzieckiem? Sprawdź wskazówki jak zaplanować podróż samolotem!

Tanie latanie samolotem z dzieckiem

Dzięki tanim liniom lotniczym latanie staje się coraz bardziej dostępne. Są jednak sytuacje, w których podróż po Europie liniami tradycyjnymi może okazać się jeszcze tańsza. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy planowaniu rodzinnej podróży samolotem by nasza wycieczka odbyła się bez problemów i w jak najniszej cenie. 

1. Linie niskokosztowe a tradycyjne

Linie niskokosztowe potocznie nazywane są tanimi liniami lotniczymi - w praktyce oznacza to, że za każdą dodatkową usługę, jak przewóz bagażu w luku samolotu, wybór ulubionego miejsca w samolocie czy posiłek na pokładzie, musimy dodatkowo zapłacić. Tanie linie oferują przeloty z punktu A do punktu B, czyli np. z Gdańska do Londynu Stansted. Jeśli planujemy podróż tanimi liniami z przesiadką, to robimy to na własną odpowiedzialność, w razie gdy spóźnimy się na kolejny lot, będziemy musieli kupić kolejny bilet. Jeśli planujemy podróż tanimi liniami z przesiadką zarezerwujmy sobie przynajmniej półtorej godziny czasu między rejsami. Najwięcej lotów z polskich lotnisk realizują niskokosztowe linie: Ryanair, Wizz Air, Norwegian i easyJet, które oferują rejsy po Europie, na Bliski Wschód czy do Gruzji.

W liniach tradycyjnych w cenę biletu wliczony jest przewóz bagażu rejestrowanego oraz poczęstunek na pokładzie (w zależności od długości lotu może być to wafelek i woda lub pełnowartościowy posiłek). Linie te sprzedają loty łączone na jednym bilecie, czyli np. z Gdańska polecimy z przesiadką w Warszawie do Madrytu, Aten, Nowego Jorku czy Tbilisi. Tradycyjne linie lotnicze, które oferują najwięcej połączeń z polskich portów lotniczych to LOT, Lufthansa czy SAS. Bogatą ofertę przelotów (z przesiadką) do Afryki, Azji oraz Australii oferują z Warszawy linie Qatar Airways oraz Emirates.

2. Podróż samolotem z dzieckiem

Jeśli planujemy podróż z dzieckiem, musimy zapoznać się z zasadami przewozu danego przewoźnika. Niemowlęta poniżej drugiego roku życia podróżują na kolanach rodziców, dzieciom powyżej drugiego roku życia należy wykupić miejsce w samolocie. Tanie linie lotnicze w ramach biletu dla niemowląt pobierają stałą opłatę, starsze dzieci za bilet zapłacą tyle samo co dorośli. Niektóre linie niskokosztowe zezwalają na zabranie małego bagażu podręcznego dla niemowląt (np. Ryanair), w innych niemowlętom nie przysługuje taki bagaż. Bezpłatnie możemy zabrać ze sobą wózek, na pokład samolotu nie można wnosić fotelików samochodowych dla dzieci. Wózek możemy nadać do luku samolotu podczas odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku lub zostawić przy wejściu do samolotu, po przylocie na lotnisko docelowe obsługa pozostawi go przy schodach.

Linie tradycyjne oferują duże zniżki (nawet 90-100% od taryfy) na bilety dla niemowląt, zniżkę na przelot otrzymają też starsze dzieci. Zniżki nie dotyczą opłat lotniskowych i podatków. Zarówno dla niemowląt, jak i dla dzieci możemy zabrać bagaż rejestrowany.

Dziecko musi posiadać swój dowód tożsamości - większość linii lotniczych wymaga, by był to paszport lub dowód osobisty. Niektórzy przewoźnicy, np. LOT na przelotach krajowych pozwala na podróż dziecka z legitymacją szkolną lub z aktem urodzenia w przypadku najmniejszych maluchów.

3. Lotnisko docelowe

Tanie linie lotnicze najczęściej oferują przeloty na lotniska peryferyjne, czasami oddalone od naszego miasta docelowego o dobre kilkadziesiąt kilometrów - lecąc np. liniami Wizz Air lądujemy na lotnisku Sztokholm Skavsta, które od Sztokholmu jest oddalone o 100 km. Kupując bilety na przeloty warto sprawdzić, ile będzie nas kosztował dojazd do centrum miasta. Szczególnie w przypadku krajów skandynawskich może okazać się, że więcej zapłacimy za transfer z lotniska niż za sam bilet lotniczy. Lotniska, na których lądują samoloty tanich linii lotniczych są dobrze skomunikowane z miastami, rozkłady jazdy autobusów często dostosowane są do godzin przylotów/odlotów.

Warto dlatego sprawdzić również ofertę przewoźników tradycyjnych, którzy obsługują główne lotniska i z których dojazd bywa szybszy i tańszy.

4. Kiedy kupować bilety?

Generalnie bilety u tanich przewoźników najlepiej kupować na 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Najtańsze bilety znajdziemy w okresie od drugiej połowy stycznia do kwietnia oraz w okresie od października do listopada. W okresie wakacji letnich, tj. od czerwca do września bilety są zawsze droższe. Z promocji całkowicie wyłączony jest okres świąteczno-noworoczny, to najdroższy okres, jeśli chodzi o bilety lotnicze. Więcej za bilety zapłacimy również w okolicach Wielkanocy czy długiego weekendu majowego. Najniższe ceny biletów dostępne są na loty w środku tygodnia, droższe są przeloty na typowo weekendowe wypady.

Jeśli wybieramy się w dalszą podróż tradycyjnymi liniami, warto zaplanować ją z większym wyprzedzeniem i skorzystać z cyklicznych promocji na przeloty, np. noworoczne promocje czy “Szalona Środa” w LOT.

5. Gdzie kupować bilety?

Bilety najlepiej rezerwować na stronach przewoźników, portale internetowe pośredniczące w zakupie biletów często pobierają dodatkową prowizję. W tanich liniach lotniczych za bilety zapłacimy kartą debetową, kartą kredytową czy przelewem - za niektóre metody płatności mogą być pobierane dodatkowe opłaty manipulacyjne. Kupując bilet lotniczy w easyJet, Norwegian oraz Ryanair najlepiej płacić kartą debetową, przy płatności kartą kredytową zostanie doliczona opłata transakcyjna. W Wizz Air możemy za bilety zapłacić kartą kredytową, kartą debetową (Maestro) oraz za pomocą przelewu - tu opłata transakcyjna niezależnie od metody jest wliczona w cenę.

Kupując bilety u tradycyjnych przewoźników zapłacimy kartą kredytową, kartą debetową, przelewem lub za pomocą serwisu Paypal. W większości przypadków opłata transakcyjna za płatność jest już wliczone w cenę.

podróże z dzieckiem po Europie-tanie latanie

6. Jak kupować najtańsze bilety?

Kupując bilet w tanich liniach lotniczych płacimy tylko za przelot, wszystkie inne usługi są dodatkowo płatne. Opłatę musimy uiścić m.in. za przewóz bagażu rejestrowanego, na pokładzie samolotu dostępny jest płatny catering. By tanio podróżować lecimy tylko z bezpłatnym bagażem podręcznym (zazwyczaj walizka/plecak o wadze do 10 kg). Sami musimy odprawić się na swój lot przez Internet i wydrukować kartę pokładową na każdy odcinek podróży, inaczej za odprawę na lotnisku czy wydrukowanie karty pokładowej przez obsługę będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

Jeśli planujemy podróż liniami Wizz Air, to najniższe ceny biletów dostępne są w większości przypadków dla członków klubu Wizz Air Discount Club. By zostać członkiem tego klubu należy uiścić roczną opłatę w wysokości 139 PLN (członkostwo Standard) lub 229 PLN (członkostwo Grupa). Członek klubu musi być zawsze na danej rezerwacji, w przypadku członkostwa Standard ze zniżki może skorzystać jeszcze jeden współpasażer, w przypadku członkostwa Grupa ze zniżki może skorzystać do pięciu współpasażerów. Dla członków klubu Discount Club często organizowane są specjalne promocje, w których można kupić jeszcze tańsze bilety. Jeśli często podróżujemy liniami Wizz Air, to warto rozważyć opcję posiadania karty kredytowej Wizz Air od Raiffeisen Polbank - otrzymujemy wtedy darmowe członkostwo w Wizz Air Discount Club, a dodatkowo za każdą transakcję kartą zbieramy punkty, które następnie możemy wymienić na bilety lotnicze Wizz Air.

7. A może czarter?

Planując podróż warto również sprawdzić ofertę przelotów w biurach podróży - sprzedają oni ostatnie miejsca w samolocie w atrakcyjnej cenie. Bezpośrednio możemy polecieć np. do Grecji, Turcji czy na Majorkę ale również w bardziej egzotyczne miejsca: na Dominikanę, do Meksyku czy Wietnamu. W cenę takiego biletu na przelot czarterowy wliczony jest przewóz bagażu rejestrowanego. Zazwyczaj takie loty dostępne są w ofercie last minute, są to pojedyncze miejsca w samolocie, a loty odbywają się raz w tygodniu, ale można znaleźć naprawdę ciekawe oferty. Przelotów czarterowych najlepiej szukać na stronach internetowych takich biur podróży jak TUI, Rainbow Tours czy Itaka.

Teskt: Anna Żuchlińska  (Latamyzgdanska.pl)